1. Anasayfa
 2. Kim İcat Etti

Makası Kim İcat Etti? Makası Bulan Kim?

Makası Kim İcat Etti? Makası Bulan Kim?
Makası Kim İcat Etti ?
0

Makası Kim İcat Etti ?

Makası Kim İcat Etti: Makas, yüzeyleri sert olan ve genellikle çelikten üretilen, aynı zamanda kesici özelliklere sahip bir gereçtir. Birçok alanda kullanılmaktadır ve örnekleri saymakla bitmez; kumaş, saç, yiyecek, plastik, kağıt ve levha benzeri gereçleri kesmek gibi..

Tarihine bakınca her ne kadar mucidinin Leonardo da Vinci olduğu ve bu aleti tuval kesmek için kullandığı söylense de; aslında makasın çeşitli versiyonlarının kullanım zamanı 1.500’lü yıllardaki Mısırlılar’a kadar uzanmaktadır. Bu aygıtın neye benzediğine dair bilgi verecek olursakta; bir şerit tarafından kontrol edilen iki bıçak şeklinde biçimlendirilen; bunun yanında tipik olarak bronz olan tek bir metal parçası olduğunu söyleyebiliriz. Bu şeritin de yapılması istenilen işleme göre bıçakları ayrı tutup sıkıştırdığı da zaten makasların kavramsal gerçekliğidir. Bu aygıt ticaret ve çeşitli yollarla Mısır dışına da çıkarılarak yaygınlaşmaya başlamıştır.

Romalılar tarihler MS 100’lü yılları gösterirken bugün sahip olduğumuz döner mekanızmalı; bunun yanı sıra çapraz bıçaklı makasları icat ettiler. Kimi zaman bu makasları demirden, kimi zaman bronzdan ürettiler. Hem bu makaslar, hem de Mısır versiyonları üreticileri tarafından kullanım amaçlı düzenli olarak keskinleştirilmişlerdir.

Makası Bulan Kim ?

Makası Bulan Kim ?
Makası Kim İcat Etti, Makası Bulan Kim ?

Makasın günümüz gereçlerine en çok benzeyen türlerinin mucidini belirlemek çok güç olsa da; İngiltere’den Robert Hinchliffe, çoğu otorite tarafından modern makasın babası olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda Hinchliffe, Da Vinci’nin ölümünden tam olarak 200 yıl sonra, yani yıllar 1761’i gösterdiğinde çeliği ilk bulan ve seri üretime geçiren kişi olarak tarihe geçecekti.

Samsung Kimin?

thumbnail
Önerilen Yazı
Samsung Kimin? Samsung’u Kim Kurdu ?

İçinde bulunduğumuz zaman diliminde paslanmaz çelikten üretilerek; tıbbi uygulamalardan diğer pek çok özel sahaya kadar kullanım alanı bulan makaslar, olmazsa olmaz gereçlerden birisidir. Son olarak; bunca tarihi ve makasın geçmişiyle ilgili bilgiden sonra modern makasın günümüzde çok farklı evreler geçirip; hâlâ evimizde ve birçok iş alanında vazgeçilmez materyallerin başında geldiğini söylemekte; aynı zamanda hız kesmeden teknolojiye ayak uydurarak durmak bilmeksizin gelişim gösterdiğini hatırlatmakta da fayda vardır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir