Traktörü Kim İcat Etti?
Traktörü Kim Buldu?
0

Traktör Nedir?

Traktör Nedir?
Traktörü Kim İcat Etti, Traktör Nedir?

Traktör, tarım veya inşaatta kullanılan bir römork veya makineyi çekmek için düşük hızlarda yüksek bir çekme kuvveti sağlamak üzere tasarlanmış bir araçtır. Traktör terimi, “çekmek” anlamına gelen Latince trahere’den türemiştir. Özellikle çiftçiler ve tarım ile uğraşan kişisel veya kurumsal birçok sektör tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Traktörü Kim Buldu?

Traktörün Tarihi
Traktörü Kim İcat Etti, Traktörün Tarihi

İlk motorla çalışan tarım traktörleri buharlıydı ve 1868’de piyasaya sürülmüştü. Bu motorlu araçlar, küçük yol lokomotifleri olarak yapılmışlardı, her ne kadar “traktör” olarak düşünülselerde tam olarak traktör normunda araçlar değildi. Aynı zamanda motor beş tonun altındaysa tek bir operatör tarafından kullanılmışlardı. Motorun ağırlığı arttıkça, aracı kullanan sayısı da yükselmekteydi. Genel karayolu taşımacılığında ve özellikle kereste ticareti için kullanılıyorlardı. En popüler buharlı traktör ise Garrett 4CD modeli idi.

John Frölich:

Traktörün Mucidi Kimdir? Traktörü Kim İcat Etti..
Traktörü Kim İcat Etti, Traktörün Mucidi Kimdir?

Benzin gücünü kullanarak yapılan ilk traktörün mucidi ise John Frölich‘tir. Frölich, İowa‘da yeni bir şey denemeye karar verdi. İlk icratı ise daha önce yapılan ve buhar ile çalışan hantal motor yerine tek silindirli ve benzinli motoru yerleştirmek oldu. Bu aracı denemek için tarlaya giden Frölich‘in makinesi başarılı oldu ve yaklaşık üç mil hızla ilerlemeyi başardı. Ama traktör en önemli başarısını yıllık harmanlama turlarına çıktığında gerçekleştirdi. Yaklaşık 26 galon yakıt kullanarak, 72.000 tondan fazla tahılı harmanlamayı başardı.

1894’te ise Frölich ve beraberindeki sekiz yatırımcı Waterloo Benzinli Çekiş Motorları Şirketini kurdu. Bu şirket kurulduktan sonra dört prototip traktör yapıp ikisini sattılar (gerçi ikisi de kısa süre sonra iade edildi). Şirket bir zaman sonra zarar etmemek için tam kapsamlı traktör üretimini bırakarak, sadece motorlara yönelmiştir. Ancak Frölich, 1895 yılında traktörler dışında motorlarla da ilgilenmeyi bırakarak tarım ekipmanları ile uğraşmaya başladı ve şirketten ayrıldı. Sonrasında ise traktörün ilk mucidi olarak anıldı.

Charles Hart ve Charles Parr

Traktörü Kim İcar Etti?
Traktörü Kim İcar Etti?

Charles W. Hart ve Charles H. Parr, gaz motorları konusundaki öncü çalışmalarına 1800’lerin sonlarında Madison‘daki Wisconsin Üniversitesi‘nde makine mühendisliği okurken başlamışlardır. 1897’de iki adam, Madison‘daki Hart-Parr Benzinli Motor Şirketi‘ni kurdu. Üç yıl sonra, operasyonlarını Hart‘ın memleketi olan Charles City, Iowa‘ya taşıdılar. Burada ise zamanlarının belli bir kısmını, yenilikçi fikirlerini hayata geçirebilmek için finansman aramak ile geçirdiler.

Çabaları sonuç verdi ve ABD‘de gazlı çekiş motorlarının üretimi için ilk fabrikalarını kurdular. Hart-Parr ikilisi, daha önce gazlı çekiş motorları ismiyle hitap edilen “traktör” kelimesini ortaya çıkaran kişiler olarakta bilinmektedir. Bunun yanında firmanın ilk traktör çalışması olan “Hart-Parr No.1“, 1901 yılında yapılmıştır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ampulü Kim İcat Etti?

Ampulü Kim İcat Etti?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Ojeyi Kim Buldu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir