Twitter Kimin?
Twitter'ı Kim Kurdu?
0

Twitter Nedir?

Twitter Nedir?
Twitter Kimin, Twitter Nedir?

Twitter, insanların tweet adı verilen kısa mesajlarla iletişim kurduğu çevrimiçi bir haber ve sosyal ağ sitesidir. Dünyada toplam 1.3 milyar Twitter kullanıcı bulunmaktadır ve her gün 500 milyona yakın tweet atılmaktadır.

Twitter, 2006 yılında az bilinen bir girişim teknolojisi olarak ortaya çıkmıştır. Bugün, şirket dünyanın en tanınmış markalarından biridir. 2023 itibariyle, sitenin aylık 450 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Peki bu Twitter‘ın sahibi kim? Ve nasıl bugünkü dev haline geldi? Bu sosyal medya devinin kısa geçmişine bir göz atalım.

Twitter Kimin?

Twitter Kimin, Twitter'ın Sahibi Kim?
Twitter Kimin, Twitter’ın Sahibi Kim?

Twitter, günümüzde Tesla‘nın CEO’su ve kurucusu Elon Musk‘a aittir. Musk, Ekim 2022’de Twitter‘ı 43,2 milyar dolara satın aldı. Twitter anlaşmasının zaman çizelgesi, Musk‘ın Twitter‘ı satın almakla ilgilendiğini ifade ettiği, anlaşmayı iptal ettiği, dava edildiği ve sonunda satın alma işlemine devam ettiği 6 aylık ilginç bir süreci kapsamaktadır.

Elon Musk’tan Önce Twitter’ın Sahibi Kimdi?

Twitter'ı Kim Satın Aldı?
Twitter’ın eski sahibi kimdir?

Twitter halka açık bir şirketti ve hissedarları arasında aşağıda bahsedeceğimiz kurucu üyeleri de yer alıyordu. Nisan 2022 itibariyle, kurumsal yatırımcılar Twitter‘ın hissedarlarının çoğunluğunu oluşturuyor ve Vanguard Group, Yahoo Finance‘e göre en büyük hissedar olarak listenin başında yer almaktaydı.

Diğer önemli hissedarlar arasında Suudi Arabistan Prensi Alwaleed bin Talal ve şirketin kurucu ortaklarından Jack Dorsey yer alıyordu.

thumbnail
Önerilen Yazı
Elon Musk Kimdir?

Twitter’ı Kim Kurdu?

Twitter Kimin, Twitter'ın Tarihi?
Twitter’ın Tarihi?

Twitter, Mart 2006’da Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone ve Evan Williams tarafından kuruldu. Şirket için ilk fikir; dünyanın her yerinden kısa, metin tabanlı güncellemelere izin verecek bir hizmet tasarlamaktı. Bu fikirin mucidi de Dorsey‘di.

Dorsey, ilk tweet’i (daha sonra NFT olarak sattı) 21 Mart 2006’da gönderdi ve basitçe “twttr‘mi kuruyorum” dedi. Birkaç ay içinde Twitter, kendisini erkenden benimseyenlerden oluşan küçük ama kendini adamış bir takipçi kitlesine ulaştı. 2008 yılında Dorsey, CEO pozisyonundan kovuldu, ancak 2015 yılında şirkete geri dönmüştür.

Twitter, Kasım 2013’te halka açıldı ve New York Borsası‘nda “TWTR” kısaltmasıyla giriş yaptı. Halka açıldıktan sonraki yıllarda Twitter büyümeye devam etti. Şirket, Periscope (bir canlı yayın uygulaması) ve Vine (kısa biçimli bir video platformu) dahil olmak üzere birkaç yeni girişimi de satın alarak bünyesine katmıştır. Twitter, hashtag’ler ve canlı video akışı gibi yeni özellikleri de sistemine dahil ederek, gelişimini ve yükselişini sürdürmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Traktörü Kim İcat Etti?

Traktörü Kim İcat Etti?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Instagram'ı Kim Kurdu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir